Ve dnech 9. března až 12. května 2019 si mohli nejen Olomoučané užít kulturní program projektu Paschalia Olomucensia. Ten nejen oživuje kulturu v Olomouci, ale navazuje také na tradice našeho regionu a provází nás postním a velikonočním obdobím. Tentokrát navíc připomněl hned tři významná výročí úzce spojená s Olomoucí.
Projekt, který zaštítil olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner a nabídl nejen unikátní čtyřiadvacetihodinové Čtení Bible, které se v kapli na olomoucké radnici stává tradicí, ale také tematické výstavy, koncerty nebo filmové projekce.
V roce 2019 uplynulo 1150 let od smrti sv. Cyrila a současně jmenování prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje. U dalšího jeho nástupce, arcibiskupa Jana Rudolfa Habsbursko-Lotrinského, který zásadním způsobem ovlivnil naše město a region, jsme si připomněli 200 let od jeho jmenování. A v neposlední řadě nejmladší výročí – přesně před 30 lety došlo ke svatořečení Anežky České, které stálo na počátku zásadní změny v naší společnosti. Všechny tyto důležité okamžiky připomněl sedmý ročník Paschalie Olomucensie.
Jedinečný projekt 24hodinové čtení Bible je stěžejní akcí. Texty, na kterých vyrostla kultura Evropy, se četly od 15. do 16. dubna v kapli sv. Jeronýma v prostorách olomoucké radnice. Do čtení se mohl zapojit každý zájemce, který se přihlásil na webových stránkách projektu. A nemusel jen aktivně číst, ale i kdykoliv v průběhu 24 hodin přijít a čtené texty si poslechnout. Do čtení se každoročně zapojují nejen představitelé politického, akademického a společenského života, ale i sportovci, studenti, zástupci občanských iniciativ, národnostních menšin a řada dalších. Čtení probíhá také v cizích jazycích, např. v angličtině, němčině nebo španělštině. Celodenní a celonoční čtení má své počátky v Římě. V Olomouci se ho účastní stovky lidí dobré vůle.
Malá obec Babice u Moravských Budějovic je dodnes synonymem třídního boje, který proti našim občanům vedla v 50. letech Komunistická strana Československa. Jejím cílem bylo zastrašit nejen obyvatele, ale zničit a exemplárně potrestat potenciální nepřátele režimu. V tomto případě šlo o soukromé zemědělce a představitele církve. Výsledkem je více než sto odsouzených, z toho jedenáct k trestu smrti. Čtyři odsouzení zemřeli ve vězení. Rodiny soukromých zemědělců byly deportovány a musely opustit své domovy, jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny. Babický případ patří k nejotřesnějším vykonstruovaným politickým procesům v Československu.
Vůbec poprvé byly v Olomouci prezentovány tři výstavy, které spolu úzce souvisejí – Případ Babice a dva hrdinové odsouzení k smrti P. Jan Bula („Věřím, že můj život nebyl nadarmo“) a P. Jan Drbola („Rodák, který měl být zapomenut“). Oba kněží byli v roce 1951 odsouzeni v inscenovaných soudních procesech (ve spojitosti s případem Babice) a posléze popraveni. Stali se obětí komunistického režimu, kterému šlo o kriminalizaci kněží, ale zároveň o diskreditaci celé katolické církve. Byli odsouzeni jako zločinci, přestože se trestných činů nedopustili.
Výstava probíhala v březnu a dubnu v Křížové chodbě kostela sv. Michala. Pro studenty středních škol byla navíc připravena komentovaná prohlídka za účasti autorů výstavy – publicisty Luďka Navary a badatele v oblasti protikomunistického odboje Miroslava Kasáčka. Kromě této výstavy stojí pánové i za knihou „Mlynáři od Babic“.
V úterý 26. března zazněla v kostele Panny Marie Sněžné v Denisově ulici obnovená premiéra hudebně dramatického díla „Křížová cesta“ skladatele a varhaníka Zdeňka Pololáníka. Páteř programu tvořily jeho hudební skladby, velkoplošná projekce a recitace veršů, které se ujali herci Simona Postlerová a Ondřej Kepka. O zpěv se postarala mladá a velmi nadaná pěvkyně Marta Reichelová, absolventka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a laureátka několika mezinárodních pěveckých soutěží. Z Filharmonie Brno přijeli hobojistka Marcela Tománková, flétnistka Karolína Korcová a violoncellista Rudolf Mrazík. Klavír pak ovládl Vladimír Halíček, který je nejenom úžasným klavíristou, ale zároveň ředitelem ZUŠ v Brně a organizátorem Mezinárodní soutěže Amadeus.
Na Velký pátek 19. dubna se uskutečnilo v kině Metropol promítání filmu Maří Magdalena. Film je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří (Rooney Mara), mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský (Joaguin Phoenix). Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává do Jeruzaléma, k osudovým událostem, které jsou základním kamenem naší civilizace.
V pondělí 29. dubna vystoupila v kostele Panny Marie Sněžné česká folková legenda – skupina Spirituál kvintet.
V neděli 12. května rozezněly chrám sv. Mořice varhany v podání Karla Martínka a za doprovodu Akademického sboru Žerotín a sopranistky Ivany Pavlů. Koncert byl symbolickou tečkou za sedmým ročníkem Paschalie Olomucensie.
Ve dnech 19. března až 18. dubna 2018 proběhl v Olomouci již šestý ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem Paschalia Olomucensia, který přibližuje duchovní a kulturní hodnoty Evropy a současně připomene nový státní svátek České republiky, jímž je Velký pátek. Projekt, který zaštítil olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner a primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., nabídl nejen unikátní čtyřiadvacetihodinové Čtení Bible, ale - kromě jiných akcí - také literární večer s Hanou Maciuchovou nebo koncert izraelské zpěvačky Yasmin Levy.
Ve dnech 10. dubna až 30. dubna 2017 proběhl v Olomouci již pátý ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem Paschalia Olomucensia, který přibližuje duchovní a kulturní hodnoty Evropy a současně připomene nový státní svátek České republiky, jímž je Velký pátek. Projekt, který zaštítil olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner a primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., nabídl nejen unikátní čtyřiadvacetihodinové Čtení Bible, které se v Olomouci stává tradicí...
Od 21. března do 11. dubna 2016 se v Olomouci uskutečnil čtvrtý ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem. Projekt zaštítili olomoucký primátor doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.
Od 16. března do 26. dubna 2015 se v Olomouci uskutečnil třetí ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem. Projekt zaštítili olomoucký primátor doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.
Od 4. do 30. dubna 2014 se v Olomouci uskutečnil druhý ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem. Projekt zaštiťovali olomoucký primátor JUDr. Martin Major, MBA, a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.
Od 18. března do 29. dubna 2013 se v Olomouci uskutečnil u příležitosti cyrilometodějského jubilea první ročník uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem. Projekt zaštíťil olomoucký primátor Martin Novotný a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.
Organizátoři připravili v prostorách olomouckých kostelů řadu koncertů a jedinečné čtyřiadvacetihodinové čtení Bible, které má své počátky v Římě. Zajímavá výstava Jedno světlo pod patronací Jana Budaře nabídla velkoformátové fotografie Jindřicha Štreita s tematikou mentálně postižených osob a keramické kachle vytvořené lidmi s handicapem. Na programu bylo také vystoupení Rapsodického divadla, které se zhostilo legendy El Cristo de la Luz od Julia Zeyera z trilogie Tři legendy o krucifixu. Účinkovali budou herci Martina Pavlíková a Igor Dostálek.